Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. I FSK 1280/10
Dysponowanie przez nabywcę fakturą wystawioną przez zbywcę stanowi jedynie formalny warunek skorzystania z tego uprawnienia. Nie stanowi to jednak uprawnienia do odliczenia podatku jeżeli nie towarzyszy mu spełnienie warunku w postaci wykonania rzeczywistej czynności rodzącej u wystawcy faktury obowiązku podatkowego z tytułu jej realizacji na rzecz nabywcy. Prawo do odliczenia podatku jest następstwem powstania obowiązku podatkowego z tytułu faktycznej czynności podatnika wystawiającego fakturę, czyli obowiązku podatkowego powstałego na poprzednim etapie obrotu. Jeżeli brak takiej faktycznej czynności u wystawcy faktury, nie może z jej tytułu powstać obowiązek podatkowy, a tym samym brak prawa do odliczenia podatku z takiej faktury.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 170/10 w sprawie ze skargi M. U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 14 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. U. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 11 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Gd 170/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M. U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 14 grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2004 r.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że organy podatkowe ustaliły, iż skarżący w badanych okresach sprzedawał olej napędowy. Część faktur VAT w których jako sprzedawca oleju napędowego występowała Stacja Paliw P. w L., nie dokumentowała rzeczywistych transakcji nabycia tego paliwa. Faktury te nie znalazły bowiem potwierdzenia u ich wystawcy. Faktury były zgodne w zakresie ich numeracji, dat wystawienia, godziny sprzedaży, gotówkowej formy płatności i w większości co do podmiotów uprawnionych do ich wystawienia, ale różniły się ilością nabywanego paliwa, danymi nabywców, numerami rejestracyjnymi samochodów, a ponadto dokumentowały w przeważającej części sprzedaż benzyny, a w niewielkim zakresie oleju napędowego. Organy podatkowe ustaliły, że faktury nie znajdowały się w systemie komputerowym stacji paliw w L. ani nie został z nich rozliczony podatek należny. Faktu zakupu oleju napędowego nie potwierdzały też zeznania świadków. Tym samym organy podatkowe uznały, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakwestionowanych faktur VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty