Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2011 r., sygn. II FSK 490/10
Fakt niespełnienia przez skarżącego ustawowych przesłanek do wydania pozytywnej decyzji należy traktować jako bezzasadność żądań strony, a nie bezprzedmiotowość dającą podstawę do umorzenia postępowania. Brak bowiem przesłanek do uwzględnienia żądań strony w żadnym przypadku nie czyni postępowania bezprzedmiotowym. Organy zobowiązane były, zdaniem sądu, do oceny i rozważenia czy skarżący spełnia przesłanki wynikające z dyspozycji art. 38 u.p.e.a. i w konsekwencji zobowiązane były do wydania merytorycznego rozstrzygnięcia w tym postępowaniu.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia WSA del. Lidia Ciechomska- Florek, Protokolant Tomasz Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Kr 1313/09 w sprawie ze skargi W. C. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 24 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie wyłączenia nieruchomości spod egzekucji. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 12 listopada 2009 r., I SA/Kr 1313/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił zaskarżone przez W. C. postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 24 lipca 2009 r., Nr [...] oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z 4 czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wniosku o wyłączenie spod egzekucji części nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty