Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2011 r., sygn. I FSK 1561/10
Faktura nieodzwierciedlająca rzeczywiście dokonanej czynności przez jej wystawcę, która rodziłaby u niego obowiązek podatkowy, nie daje odbiorcy tej faktury prawa do odliczenia określonej w niej kwoty jako podatek, nawet gdy pozostaje on w dobrej wierze, że wszedł w posiadanie towaru wykazanego na fakturze na podstawie skutecznej czynności cywilnoprawnej mającej miejsce pomiędzy nim a wystawcą faktury. Jest to zatem podstawowa norma prawna regulująca prawo do odliczenia podatku naliczonego. Prawo to jest podstawowym i fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA del. Inga Gołowska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 27 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 192/10 w sprawie ze skargi P. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 14 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do września 2005 r. oraz za listopad i grudnia 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 27 maja 2010r. sygn. akt: I SA/Gd 192/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę P.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 14 grudnia 2009r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do września 2005r. oraz za listopad i grudzień 2005r.
1.2.Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w G., po rozpatrzeniu odwołania P.M., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. z 9 września 2009r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 2005r. W wyniku przeprowadzonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. kontroli podatkowej dotyczącej prowadzonej przez P.M. działalności gospodarczej ww. organ podatkowy zakwestionował prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony uwidoczniony na fakturach VAT nr [...] z 10 sierpnia 2005r. wystawionej przez: I. Sp. z o.o z siedzibą w G. i nr [...] z 23 sierpnia 2005r. wystawionej przez P. Sp. z o.o z siedzibą w G. dokumentujących zakup usług remontowych w użytkowanym przez podatnika warsztacie. Po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających organ podatkowy stwierdził, że ww. faktury VAT są fikcyjne, gdyż dokumentują czynności, które nie zostały dokonane przez podmioty wskazane w ich treści jako sprzedawcy usług i wystawcy faktur, w związku z tym podatnikowi, na podstawie art. 86 ust. 1 i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. dalej-u.p.t.u.), nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur VAT. Zakwestionował również prawo podatnika do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup materiałów i usług związanych z budową warsztatu samochodowego wraz z zespołem socjalno - biurowym i częścią mieszkalną. Organ ustalił, że podatnikowi z tytułu wydatków ponoszonych na budowę ww. obiektu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT jedynie w 66,55%, tj. proporcjonalnie do powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej. Zgodnie z projektem budynku jego powierzchnia użytkowa wynosi 384,2 m2, w tym część warsztatowa - 255,7 m2 i część mieszkalna - 128,5 m2.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty