07.07.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2011 r., sygn. I FSK 892/10

W przypadku, gdy podatek wynika jedynie z faktury, która nie dokumentuje faktycznego zdarzenia rodzącego obowiązek podatkowy u jej wystawcy - faktura taka nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanego w niej podatku. Niewystarczającym przy tym jest dla prawa do odliczenia podatku z danej faktury jedynie ustalenie, że dany towar znalazł się w posiadaniu nabywcy lub określona usługa została faktycznie wykonana, jeżeli nie zostanie wykazane, że to w wyniku czynności udokumentowanej tą właśnie fakturą, rodzącą u sprzedawcy (usługodawcy) powstanie obowiązku podatkowego, doszło do nabycia tegoż towaru lub wykonania usługi.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Inga Gołowska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Go 120/10 w sprawie ze skargi L. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 8 grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do października 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od L. T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Z. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Go 120/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę L. T. (dalej Strona lub Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. G. z dnia 8 grudnia 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do października 2004 r.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny podał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Z. G., po przeprowadzeniu w firmie Skarżącego, prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych oraz wykonania robót budowlanych, zakwestionował zasadność obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z 30 faktur wystawionych przez: A. P.H.U. S. F., H. S. P. S. i G. w K., 16 faktur VAT wystawionych przez "M." H. H. P. P. - U. M., M. P. z siedzibą w G. oraz 10 faktur VAT wystawionych przez "T." Z. T.. Należność z wszystkich faktur Skarżący regulował gotówką.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne