Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. I FSK 1217/10

Z zasady równości wobec prawa nie można wyprowadzić możliwości kontroli postępowania upadłościowego przez organ administracji lub sąd administracyjny, gdyż postępowanie to należy do właściwości rzeczowej sądu powszechnego (sądu rejonowego - sądu gospodarczego).

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA del. Inga Gołowska, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Sz 237/10 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 19 lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r., luty 2005 r. oraz umorzenia postępowania za kwiecień 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z dnia 10 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Sz 237/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę T. K. (dalej jako Strona lub Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 19 lutego 2008 r. w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r., luty 2005 r. oraz umorzenia postępowania za kwiecień 2005 r.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że organy ustaliły, iż dochodzone zaległości podatkowe powstały w okresie, w którym Skarżący pełnił funkcję prezesa zarządu. Organy wykazały również, iż postępowanie egzekucyjne prowadzone przeciwko Spółce P. okazało się bezskuteczne. Dokonane zajęcia rachunku bankowego (w dniu 15.02.2005 r.) oraz nieruchomości (w dniu 18.02.2005 r.) nie spowodowały spłaty zaległości podatkowych Spółki. Organy podniosły także, że Skarżący nie udowodnił żadnej z przewidzianych w art. 116 O.p. przesłanek egzoneracyjnych, tj. że złożył wniosek o ogłoszenie upadłości lub wniosek o wszczęcie postępowania układowego w czasie właściwym albo że nie ponosi winy za nie złożenie takich wniosków. W oparciu o analizę deklaracji podatkowych za rok 2004 r. organy podniosły, że od lipca 2004 r. Spółka ponosiła straty w prowadzeniu działalności gospodarczej i miała kłopoty w terminowej realizacji należności, a od stycznia 2005 r. zaprzestała regulowania swoich zobowiązań. Mimo to zarząd spółki P. wniosek o ogłoszenie upadłości złożył dopiero w dniu 18.05.2005 r. Zdaniem organów przygotowanie przez Skarżącego w dniu 17.01.2005 r. planu naprawczego dla Spółki nie może uwolnić go od odpowiedzialności, gdyż plan ten nie został złożony do sąd w celu wszczęcia postępowania naprawczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty