Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. I FSK 859/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej F. D. G. S. L. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 554/09 w sprawie ze skargi F. D. G. S. L. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od F. D. G. S. L. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 554/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę F. D. G. S. L. Spółka zo.o. Oddział w Polsce na interpretację Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej dla podmiotu irlandzkiego z NIP-em jego oddziału.
Spółka prawa irlandzkiego świadczy m.in. usługi księgowe dla podmiotów z terenu Unii Europejskiej. Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej. Spółka posiada na terytorium Polski Oddział (w formie spółki z o.o.), zarejestrowany na podstawie art. 85 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.). Oddział, będąc zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług, wykonuje usługi księgowe dla klientów Spółki irlandzkiej (matki), nie dokonując jednak sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Klientami tymi są podmioty mające siedziby na terytorium Unii Europejskiej, z wyłączeniem Polski. Sprzedaż usług dokonywana jest przez Spółkę irlandzką, oddział wynajmuje w Polsce, na podstawie umowy najmu zawartej pomiędzy Spółką irlandzką a polskim podmiotem wynajmującym, pomieszczenia biurowe, w których mieści się jego siedziba. Wynajmujący wystawił faktury VAT ze wskazaniem w nazwie irlandzkiej spółki bez podania NIP odbiorcy. Wynajmujący nie jest skłonny do zmiany danych na wystawionych fakturach, jednak zaakceptował noty korygujące, wystawione przez Oddział, dodające polski NIP Oddziału. Na tej podstawie wnioskodawca chce dokonać odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących wynajem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty