22.02.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2011 r., sygn. I FSK 1835/08

Przepis art. 70 § 1 O.p. ma zastosowanie również do rozliczeń, w których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług przekształcił się w kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 21 ust. 1 u.p.t.u. z 1993 r.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 lipca 2008 r. sygn. akt I SA/Kr 409/08 w sprawie ze skargi R. Z. na postanowienie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia 31 grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania kontrolnego w podatku od towarów i usług w części dotyczącej października 1998 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2) zasądza od R. Z. na rzecz Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. kwotę 220 (słownie: dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z dnia 8 lipca 2008 r., sygn. akt I SA/Kr 409/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie ze skargi R. Z. (dalej Strona lub Skarżący) na postanowienie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia 31 grudnia 2007 r. w przedmiocie umorzenia postępowania kontrolnego w podatku od towarów i usług w części dotyczącej października 1998 r., uchylił zaskarżone postanowienie.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny podał, że postępowanie kontrolne w zakresie podatku od towarów i usług za wrzesień, październik i listopad 1998 r. wykazało, że Skarżący dokonał przedwczesnego odliczenia podatku naliczonego od zakupów samochodów i mebli, tj. w momencie wystawienia faktury, a nie otrzymania towarów. Decyzjami z dnia 21 marca 2000 r. Izba Skarbowa w K., po rozpatrzeniu odwołania Skarżącego uchyliła decyzje organu pierwszej instancji i przekazała sprawy do ponownego rozpatrzenia. Jednakże organ kontroli skarbowej wydał tylko jedną decyzję w dniu 15 czerwca 2000 r. dotyczącą września, natomiast odnośnie października i listopada decyzje nie zostały wydane, a także odnośnie pozostałych miesięcy objętych zakresem kontroli postępowanie nie zostało w żaden sposób zakończone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne