08.12.2010

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. II OSK 1856/09

 

Dnia 8 grudnia 2010 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie sędzia NSA Wiesław Kisiel sędzia del. NSA Jerzy Krupiński (spr.) Protokolant Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 września 2009 roku sygn. akt II SA/Po 834/08 w sprawie ze skargi D. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] lipca 2008 roku nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 września 2009 r., sygn. akt II SA/Po 834/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę D. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...], którą utrzymało ono w mocy decyzję własną z dnia [...] maja 2008 r., o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Krotoszyna z dnia [...] października 2007 r., w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku gospodarczego na budynek inwentarski - chlewnię na działce nr [...] w S..

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy:

Postępowanie zostało wszczęte w związku z pismem D. P. z dnia 22 listopada 2007 r., w którym żądanie stwierdzenia nieważności opisanej na wstępie decyzji, uzasadniła zachodzącą w chwili jej wydania bezprzedmiotowością postępowania. Określona w decyzji przebudowa i zmiana sposobu użytkowania nastąpiła jej zdaniem przed dziesięcioma laty. Nadto wskazanej decyzji zarzuciła brak analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, brak wyników analizy co do części tekstowej i graficznej.

Odmowę stwierdzenia nieważności wskazanej decyzji, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kaliszu uzasadniło brakiem podstaw do przyjęcia, iż miała miejsce samowolna przebudowa budynku, powiązana ze zmianą sposobu użytkowania. Budynek został wybudowany w oparciu o decyzję o pozwoleniu na budowę z dnia [...] grudnia 1997 r. Materiał zdjęciowy przedłożony przez D. P., mający zobrazować wykorzystywanie budynku do celów hodowlanych, dotyczył awarii taśmociągu do usuwania obornika z budynku inwentarskiego, w wyniku której obornik usuwano ręcznie do sąsiedniego budynku, a następnie na zewnątrz. Ta wyjątkowa sytuacja, która wywołała u uczestniczki postępowania przeświadczenie o zmianie sposobu użytkowania budynku, nie miała charakteru trwałego, co potwierdził świadek Zbigniew C.. W ocenie organu, badana decyzja nie naruszała przepisów prawa, zawierała jedynie warunki realizacji inwestycji oraz zastrzeżenie, że ewentualne uciążliwości nie mogą wykraczać poza teren inwestycji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne