09.12.2010

Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2010 r., sygn. II OSK 1839/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia del. NSA Andrzej Irla Protokolant asystent sędziego Dorota Chromicka po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Oddział w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Wa 43/09 w sprawie ze skargi [...] Oddział w G. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na prowadzenie prac związanych z realizacją budynku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 maja 2009 r., I SA/Wa 43/09 oddalił skargę [...] Oddział w G. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z [...] września 2008 r., nr [...] w przedmiocie pozwolenia na prowadzenie prac związanych z realizacją budynku. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywołaną decyzją z [...] września 2008 r. utrzymał w mocy decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z [...] marca 2008 r., nr [...] w sprawie pozwolenia na prace związane z realizacją budynku "[...]" w rejonie ul. [...], [...], [...], na terenie działek nr [...],[...],[...],[...],[...], w obrębie ewidencyjnym [...] w Gdańsku, znajdującym się w obszarze zabytkowego miasta Gdańska wpisanego do rejestru zabytków pod numerem [...] decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku z [...] października 1947 r. (obecnie pod numerem [...]).

Postępowanie administracyjne zostało wszczęte na wniosek Fundacji "[...]". Do wniosku dołączony został "Projekt architektoniczno-budowlany. [...], Gdańsk ul. [...]/[...]", Kraków 2007, autorstwa Grupy Projektowej- [...].

Decyzją z [...] marca 2008 r., Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków pozwolił na prace związane z realizacją budynku "[...]", stwierdzając w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, że przedstawiona w dokumentacji inwestycja nie wpłynie negatywnie na zachowane historyczne wartości przestrzenne i architektoniczne obiektu, a także zabytkowego miasta Gdańska. W ocenie tego organu, istnieją przesłanki merytoryczne dla pozwolenia na prace, zgodnie z żądaniem strony. Jednocześnie organ wskazał, że dokumentacja określa sposób zagospodarowania terenu inwestycji, kształt bryły oraz materiał użyty do realizacji, nie precyzuje jednak ostatecznego kształtu architektonicznego oraz detalu elewacji, wobec czego warunkiem koniecznym dla przystąpienia do realizacji całej inwestycji jest przedstawienie dokumentacji uzupełniającej projekt w tym zakresie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty