29.12.2010

Wyrok NSA z dnia 29 grudnia 2010 r., sygn. I OSK 1825/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie sędzia NSA Jerzy Bujko sędzia del. WSA Marian Wolanin (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 29 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Miasta Świnoujścia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 5 sierpnia 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 509/10 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w Szczecinie na uchwałę Rady Miasta Świnoujścia z dnia 18 października 2001 r. nr LVI/350/2001 w przedmiocie opłat za świadczenia przedszkoli publicznych prowadzonych przez Miasto Świnoujście oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 509/10 Wojewódzki Sad Administracyjny w Szczecinie stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Świnoujścia z dnia 18 października 2001 r. Nr LVI/350/2001 w przedmiocie opłat za świadczenia przedszkoli publicznych prowadzonych przez Miasto Świnoujście.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Rada Miasta Świnoujścia w dniu 18 października 2001 r. podjęła uchwałę Nr LVI/350/2001 w sprawie opłat za świadczenia przedszkoli publicznych prowadzonych przez Miasto Świnoujście, w której §1 ust.1 ustaliła miesięczną opłatę za pobyt dzieci w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Miasto Świnoujście w kwotach, których wysokość uzależniona została od tego: czy dziecko pochodzi z rodziny, która skorzystała w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub korzysta ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu, czy na dziecko pobierany jest zasiłek rodzinny i na pozostałe dzieci. W dalszych części uchwały stwierdzono, że wysokość opłaty określonej w §1 ust.1 uchwały, zmniejsza się o 50% za drugie i każde następne dziecko i opłata ta jest stała i nie podlega zwrotowi za dni nieobecności dziecka w placówce. Wskazano również, że przedmiotowa opłata nie obejmuje kosztów wyżywienia oraz zajęć dodatkowych, a w szczególności nauki języków obcych i rytmiki. Na opłatę zaś za wyżywienie dziecka w przedszkolu składa się rzeczywisty koszt zakupu surowców żywnościowych i wysokość dziennej stawki żywieniowej ustala się na kwotę 3,50 zł, przy czym opłata ta podlega zwrotowi za dni nieobecności dziecka w przedszkolu. Natomiast w §6 uchwały Rada Miasta Świnoujścia określiła, iż pracownicy przedszkoli korzystają z wyżywienia odpłatnie według postanowień §3 ust. 3 uchwały, z tym że wysokość opłaty podlega podwyższeniu, w zależności czy dotyczy wyżywienia całodziennego czy tylko obiadu, odpowiednio o 100% i 50%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne