Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2010 r., sygn. I OSK 159/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Anna Lech (spr.) Sędzia del. WSA Stanisław Marek Pietras Protokolant asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Gospodarki od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 października 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 787/09 w sprawie ze skargi D. B. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczeń administracyjnych 1. uchyla punkt 1 i 3 zaskarżonego wyroku i w tym zakresie oddala skargę; 2. zasądza od D. B. na rzecz Ministra Gospodarki kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 października 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa787/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w pkt 1 uchylił decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] 2009 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] 2008 r. nr [...] w części dotyczącej odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia Ministra Przemysłu Maszynowego z dnia [...] 1952 r., wydanego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie zatwierdzenia protokołu zdawczo-odbiorczego Przedsiębiorstwa pod nazwą [...]; w pkt 2 oddalił skargę w pozostałym zakresie; w pkt 3 zasądził od Ministra Gospodarki na rzecz skarżącej D. B. kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny sprawy: w dniu 3 kwietnia 1923 r., rozpoczęła swoją działalności spółka jawna pod firmą: [...], której wspólnikami byli L. K. i K. C. W roku 1938, do ww. spółki jawnej przystąpił, jako osobiście odpowiedzialny wspólnik - A. K.
W dacie wejścia w życie ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. Nr 3, poz. 17 ze zm.), to jest w dniu 5 lutego 1946 r., przedsiębiorstwo pod nazwą [...] stanowiło własność spółki jawnej, której wspólnikami byli: M. K. - wdowa po L. K., K. C. oraz spadkobiercy A. K.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty