Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2010 r., sygn. II OSK 1246/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska sędzia NSA Leszek Leszczyński (spr.) sędzia del. NSA Andrzej Irla Protokolant Karolina Komotajtys po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 106/09 w sprawie ze skargi K. Z. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 106/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi K. Z. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej, uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu z dnia [...] września 2006 r. oraz stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu. Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2006 r. Komendant Główny Policji utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu z dnia [...] września 2006 r., cofającą K. Z. pozwolenie na broń palną myśliwską,
Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia skarżącemu pozwolenia na broń uzasadniając to uzyskaniem informacji o wyroku Sądu Rejonowego w K. [...] Wydział Grodzki z dnia [...] grudnia 2005 r. sygn. akt [...], na mocy którego skarżący został uznany winnym popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 k.k..
Decyzją z dnia [...] września 2006 r. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu cofnął skarżącemu posiadane przez niego pozwolenie na broń w oparciu o art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm. - dalej: "ubia") powołując się na ww. skazujący wyrok karny wydany przez Sąd Rejonowy w K.. W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że osoba, która dopuściła się czynu zabronionego w stanie nietrzeźwości nie daje gwarancji bezpiecznego używania broni, a więc zachodzi obawa, że broń może być przez nią użyta w celach sprzecznych z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Według organu I instancji stanowiska tego nie zmienia fakt, iż skarżący cieszy się pozytywną opinią w macierzystym kole łowieckim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty