Wyrok NSA z dnia 15 października 2010 r., sygn. I OSK 644/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) sędzia del. NSA Teresa Rutkowska Protokolant Agnieszka Gugała - Szczerbicka po rozpoznaniu w dniu 15 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Kr 180/09 w sprawie ze skargi Z. T. na postanowienie Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...]grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 9 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Kr 180/09, po rozpatrzeniu skargi Z. T. na postanowienie Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...]grudnia 2008 r. nr [...]w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania administracyjnego, oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:
Pismem z daty 18 kwietnia 2008 roku Z. T. zwróciła się do Komendanta Komendy Miejskiej Policji w Krakowie o wydanie zaświadczenia stwierdzającego jej prawo do zajmowania lokalu mieszkalnego nr [...]przy ulicy [...]w [...]. Na uzasadnienie podała, że w lokalu mieszka nieprzerwanie od 1963 roku, a od 1974 roku z własna rodziną. Nie zalega z opłatami i nie widzi powodu, dla którego naliczana jest jej zwiększona stawka czynszu "tytułem tzw. odszkodowania za bezumowne korzystanie" z tego lokalu.
W odpowiedzi na powyższe pismo Komenda Miejska Policji w Krakowie pismem z dnia [...]kwietnia 2008 roku wyjaśniła, że Z. T. jest osobą nieuprawnioną do świadczeń w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, albowiem zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 maja 2005 roku w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla policjantów (Dz. U. Nr 105, poz. 884 z późn. zm.) "przedmiotowy lokal mieszkalny może być przydzielony osobom uprawnionym tj. policjantom, emerytom i rencistom policyjnym oraz członkom ich rodzin uprawnionym do renty rodzinnej po zmarłych policjantach, emerytach i rencistach". Dodatkowo poinformowano w tej odpowiedzi, że "w związku z powzięciem informacji o dysponowaniu lokalem przez osobę nieuprawnioną, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie opróżnienia lokalu mieszkalnego przy ul. [...]w [...]".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty