Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2010 r., sygn. II OSK 1903/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędzia del. NSA Zygmunt Zgierski ( spr. ) Protokolant asystent sędziego Agnieszka Gugała - Szczerbicka po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Infrastruktury od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 maja 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 455/10 w sprawie ze skargi [...] S.A. z siedzibą w C. na postanowienie Ministra Infrastruktury z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości
Uzasadnienie
II OSK 1903/10
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 31 maja 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę spółki [...] SA w C. i uchylił postanowienie Ministra Infrastruktury z dnia [...] grudnia 2009 r. w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne.
Postanowieniem z dnia [...] grudnia 2009 r. Minister Infrastruktury stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] kwietnia 2009 r. o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej dla inwestycji polegającej na budowie dwupoziomowego skrzyżowania drogi z torami kolejowymi, w ciągu ulicy Mleczarskiej w C..
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że decyzja Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] kwietnia 2009 r. została wydana w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz.U z 2007 r., Nr 16, poz. 94 ze zm.). Organ, wypełniając obowiązek wynikający z art. 9q ust. 2 ww. ustawy doręczył decyzję wnioskodawcy, zaś pozostałe strony zawiadomił o jej wydaniu w drodze obwieszczenia w urzędzie wojewódzkim i urzędzie gminy właściwym ze względu na przebieg linii kolejowej, na stronach internetowych tej gminy oraz urzędu wojewódzkiego, a także w prasie lokalnej. Dotychczasowym właścicielom i użytkownikom wieczystym doręczył na adres określony w katastrze nieruchomości zawiadomienie o wydaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej z informacją o miejscu, w którym strony mogą zapoznać się z treścią decyzji. Organ odwoławczy wskazał, ze w aktach sprawy znajdują się potwierdzenia wywieszenia obwieszczeń na tablicach ogłoszeń Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie w okresie od 23 kwietnia do 8 maja 2009 r. i Urzędu Miasta Ciechanowa w okresie od 4 maja do 20 maja 2009 r., a także informacji o opublikowaniu obwieszczenia na stronach internetowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w dniu 29 kwietnia 2009 r. i Urzędu Miasta Ciechanowa w dniu 5 maja 2009 r. oraz potwierdzenie publikacji obwieszczenia w tygodniku "Czas Ciechanowa" z dnia 30 kwietnia 2009 r. Zdaniem organu odwoławczego, skoro art. 49 k.p.a. stanowi, że doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia, to zważywszy, że w obwieszczenie zostało najpóźniej ogłoszone w dniu 5 maja 2009 r., to termin skutkujący doręczeniem decyzji Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] kwietnia 2009 r. upłynął w dniu 19 maja 2009 r. Termin do wniesienia odwołania od decyzji upływał zatem w dniu 3 czerwca 2009 r. Tymczasem odwołanie spółki [...] S.A. w C. nadane zostało w urzędzie pocztowym w dniu 15 czerwca 2009 r., czyli z uchybieniem terminu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty