Wyrok NSA z dnia 23 listopada 2010 r., sygn. I OSK 837/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędzia NSA del. Teresa Rutkowska Protokolant asystent sędziego Anna Pośpiech-Kłak po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. P., M. P., G. P. i A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 stycznia 2010 r. sygn. akt III SA/Kr 532/09 w sprawie ze skargi W. P., M. P., G. P. i A.P. na decyzję Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia (...) kwietnia 2009 r. nr (...) w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego 1) uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję i decyzję Komendanta Miejskiego Policji w K. z dnia (...) lutego 2009 r. nr (...); 2) zasądza od Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji na rzecz W. P., M. P., G. P. i A. P. solidarnie kwotę 760 (siedemset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego za obie instancje
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 21 stycznia 2010 r. sygn. akt III SA/Kr 532/09 oddalił skargę W. P., A. P., M. P. i G. P. na decyzję M. Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia (...) kwietnia 2009 r. nr (...) w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:
Komendant Miejski Policji w K., w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy na skutek uchylenia decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia (...) października 2008 r. nr (...) uprzednio wydanej decyzji z dnia (...) sierpnia 2008 r. nr (...), decyzją z dnia (...) lutego 2009 r. nr (...) wydaną w postępowaniu wszczętym z urzędu, na podstawie art. 90 ust. 1, art. 95 ust. 3 pkt 3 i 4 oraz art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.) oraz § 14 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla policjantów (Dz. U. z 2005 r. Nr 105, poz. 884 ze zm.), wezwał W. P., M. P., G. P. oraz M. P. do opróżnienia z osób i rzeczy lokalu mieszkalnego nr (...) przy ul. R. w K. W uzasadnieniu tej decyzji organ wskazał, że ww. lokal uzyskał W. P. na podstawie przydziału kwatery stałej - mieszkania służbowego nr (...) z dnia (...) stycznia 1968 r. dokonanego przez Kwatermistrza Komendy MO woj. krakowskiego. Do wspólnego zamieszkiwania w tym lokalu byli uprawnieni: żona - J. oraz synowie - W., R. i L. P.. Przedmiotowy lokal należy do lokali mieszkalnych, o jakich mowa w art. 90 ust. 1 ustawy o Policji, który stanowi, że na lokale mieszkalne dla policjantów przeznacza się lokale będące w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub podległych mu organów, uzyskane w wyniku ich działalności inwestycyjnej albo od terenowych organów rządowej administracji ogólnej, stanowiące własność gminy lub zakładów pracy, a także zwolnione przez osoby, które decyzje o przydziale uzyskały z jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Wskazany lokal znajduje się w budynku stanowiącym własność Gminy K. i pozostaje w dyspozycji Komendanta Miejskiego Policji w K., co zostało potwierdzone pismem Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta K. z dnia (...) lipca 2008 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty