13.10.2010

Wyrok NSA z dnia 13 października 2010 r., sygn. II OSK 1576/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędzia del. WSA Wanda Zielińska-Baran ( spr. ) Protokolant asystent sędziego Konrad Młynkiewicz po rozpoznaniu w dniu 13 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 466/09 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. D. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia [...] czerwca 2009 r., sygn. alt VI SA/Wa 466/09 oddalił skargę M. D. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie sprawy:

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu decyzją z dnia [...] września 2008 r. nr [...], na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust.1 pkt 6 i art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji ( Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.) oraz art. 104 kpa, cofnął M. D. pozwolenia na posiadanie broni myśliwskiej. W uzasadnieniu organ podał, że przesłaną cofnięcia pozwolenia na broń było ustalenie, iż M. D. należy do osób budzących uzasadnioną obawę możliwości użycia broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa publicznego, ponieważ przeciwko niemu zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutu popełnienia przestępstwa przeciwko mieniu określonego w art. 286 § 1 k.k. Ze względu na obligatoryjny charakter art.18 ust.1 pkt 2 ustawy o broni i amunicji, obowiązkiem właściwego organu Policji jest cofnąć pozwolenie na broń stronie postępowania, wobec której prowadzone jest postępowanie karne o przestępstwo wymienione w art. 15 ust.1 pkt 6, jeżeli sam ustawodawca przesądził, że toczące się postępowanie karne m.in. o przestępstwo przeciwko mieniu stanowi okoliczność wystarczającą do zaistnienia obawy niezgodnego z prawem użycia broni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty