Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. I OSK 259/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędzia NSA del. Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. i E. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 15 października 2009r. sygn. akt II SAB/Sz 133/09 w sprawie ze skargi A. i E. C. na bezczynność Wójta Gminy M. w przedmiocie rozgraniczenia nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Wójta Gminy M. na rzecz A. i E. C. solidarnie kwotę 320 (trzysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
I OSK 259/10
U Z A S A D N I E N I E
Wyrokiem z dnia 15 października 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. i E. C. na bezczynność Wójta Gminy M. w przedmiocie rozgraniczenia nieruchomości.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:
A. i E. C. wnieśli skargę na bezczynność Wójta Gminy M. w związku z niewydaniem do chwili obecnej decyzji dotyczącej rozgraniczenia nieruchomości przez Naczelnika Gminy M., a obecnie Wójta Gminy M.
Skarżący stwierdzili, że w latach osiemdziesiątych XX wieku, nieruchomość położona w miejscowości M.- [...], stanowiąca obecnie ich własność - działki nr [...] i [...] (pierwotnie nr [...], następnie podzielone na działki nr [...] i [...], następnie scalone w działkę [...] i podzielona na działki [...] i [...]), została pozbawiona dostępu do drogi publicznej w wyniku bezprawnych działań podziałowych organów władzy publicznej, nieusankcjonowanych decyzjami administracyjnymi, tj. ówczesnego Naczelnika Gminy M. w odniesieniu do działek sąsiadujących. Nieruchomość tę A. i E. C. nabyli w dniu [...] lipca 2005 r. od M. i E. Ł. Przed nabyciem nieruchomości, jej komunikacja z drogą publiczną odbywała się przez działkę [...] (ówcześnie własność Skarbu Państwa, ujęta w grupie rejestrowej - drogi publiczne i inne drogi będące w powszechnym korzystaniu). Nieruchomość ta została później przeniesiona do zasobu Państwowego Funduszu Ziemi. Podziały i połączenia działek przebiegały następująco:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty