Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2010 r., sygn. II OSK 1276/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska sędzia del. WSA Wanda Zielińska - Baran (spr.) Protokolant Agnieszka Gugała - Szczerbicka po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 marca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 103/09 w sprawie ze skargi L. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od L. K. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 marca 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 103/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił L. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego w Łodzi z dnia [...] sierpnia 2008 r. w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż postępowanie w sprawie cofnięcia L. K. pozwolenia na broń zostało wszczęte z urzędu z uwagi na fakt prowadzenia postępowania karnego wobec skarżącego o czyn z art. 178 a § 1 kk (przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji - prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości). W toku postępowania ustalono, iż prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim z dnia 29 stycznia 2008r., sygn. akt VI K 853/07, L. K. został skazany za to przestępstwo na karę dziesięciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat próby, świadczenia pieniężne i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 1 roku. Podstawą prawną zastosowaną powyższym stanie faktycznym był art. 18 ust.1 pkt 2 w zw. z art. 1 ust.1 pkt 6 i art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji ( Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz.525 ze zm., dalej ubia). Z brzmienia tych przepisów wynika, że właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano należy do kategorii osób, o których mowa m.in. w art. 15 ust.1 pkt 6 - tj. takich, co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa i porządku publicznego, w szczególności skazanych prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko mieniu, albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takich przestępstw. Obligatoryjny charakter tych przepisów nakazuje organom Policji cofnięcie uprawnionemu pozwolenia na broń w wypadku stwierdzenia popełnienia przez niego przestępstwa przeciwko mieniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty