31.08.2010 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 31 sierpnia 2010 r., sygn. I OSK 407/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędzia WSA del. Marian Wolanin Protokolant Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 grudnia 2009 r. sygn. akt VIII SA/Wa 621/09 w sprawie ze skargi A. A. na pismo Komendanta Głównego Policji z dnia (...) kwietnia 2009 r. nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania równoważnika za remont lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. akt VIII SA/Wa 621/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. A. na pismo Komendanta Głównego Policji z dnia (...) kwietnia 2009 r. nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania równoważnika za remont lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, iż pismem z dnia 20 stycznia 2009 r. emerytowany policjant A. A. wystąpił do Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu z wnioskiem o naliczenie i wypłatę równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego za lata 2006 - 2008. W swym piśmie podniósł, iż z nieznanych mu powodów wstrzymano mu wypłatę równoważnika.

W odpowiedzi na wniosek, pismem z dnia (...) stycznia 2009 r. nr (...) , Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu poinformował wnioskodawcę, że otrzymywane przez emerytów i rencistów policyjnych świadczenie miało swe umocowanie jedynie w przepisach wykonawczych do ustawy o Policji. Z ustawy o Policji wynika natomiast, że prawo do równoważnika za remont lokalu mieszkalnego może otrzymywać policjant w służbie stałej. Prawo do niniejszego świadczenia nie wynika również z ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin ( Dz. U. z 2004 Nr 8, poz. 67 ze zm., dalej jako ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji ), z której to wynika, że emerytowi ( renciście ) przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego pozostającego w dyspozycji organów Policji, w rozmiarze przysługującym mu w dniu zwolnienia ze służby oraz, że do mieszkań tych stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy ( art. 29 ust. 1 ustawy ). Emeryt lub rencista policyjny nie ma więc uprawnienia do domagania się innych świadczeń związanych z użytkowanym lokalem mieszkalnym, przysługujących policjantom.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne