Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2010 r., sygn. I OSK 235/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant sekretarz sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. J. i M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 7 października 2009 r. sygn. akt II SA/Ke 517/09 w sprawie ze skargi A. J. i M. W. na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach, 2. zasądza od Wojewody Świętokrzyskiego na rzecz A. J. i M. W. kwotę 320 (trzysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 7 października 2009 r., sygn. akt II SA/Ke 517/09 oddalił skargę A. J. i M. W. na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego z dnia [...] lipca 2009 r., znak [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Wojewoda Świętokrzyski decyzją z dnia [...] listopada 2005r. utrzymał w mocy decyzję Starosty Starachowickiego z dnia [...] września 2005r. orzekającą: 1) o zwrocie nieruchomości oznaczonych w ewidencji gruntów jako działki nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...] o pow. 30m2, nr [...] i nr [...] o łącznej powierzchni 2091m2 oraz 2) o odmowie zwrotu działki nr [...] o pow. 2352m2.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 24 listopada 2006 r. sygn. akt IISA/Ke 23/06 uchylił powyższą decyzję Wojewody Świętokrzyskiego w części dotyczącej odmowy zwrotu działki nr [...]. W uzasadnieniu wyroku Sąd wyraził pogląd, że w sytuacji, gdy do wywłaszczenia doszło przed wejściem w życie ustawy z dnia 29 marca 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, to należy badać nie tylko czy cel wywłaszczenia został zrealizowany w ciągu 10 lat od daty, kiedy decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, ale także czy cel ten był zrealizowany w dacie złożenia wniosku o zwrot nieruchomości. W związku z tym przy ponownym rozpatrzeniu sprawy organy powinny dokładnie ustalić, jaki był stan zagospodarowania przedmiotowej nieruchomości w dacie złożenia wniosku o jej zwrot, a w szczególności, czy były na niej zlokalizowane jakieś urządzenia, jeśli tak to jakie i czy można je uznać za infrastrukturę osiedla domów jednorodzinnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty