26.10.2010

Wyrok NSA z dnia 26 października 2010 r., sygn. I OSK 1519/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch sędzia del. WSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 26 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Infrastruktury od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 117/08 w sprawie ze skargi M. G. na postanowienie Ministra Infrastruktury z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania 1/ uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2/ odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ze skargi M. G. na postanowienie Ministra Infrastruktury z dnia [...] grudnia 2007 r. w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania stwierdził nieważność zaskarżonego postanowienia oraz stwierdził, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wojewoda Wielkopolski, po rozpatrzeniu wniosku Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie decyzją z dnia [...] października 2007 r. stwierdził nabycie przez Skarb Państwa z mocy prawa z dniem [...] czerwca 2003 r. prawa własności gruntu wchodzącego w skład linii kolejowej, położonego w O. i oznaczonego jako działka nr [...] oraz nabycie przez Polskie Koleje Państwowe S.A. w Warszawie z mocy prawa z dniem [...] czerwca 2003 r. prawa użytkowania wieczystego wyżej wymienionego gruntu.

Od powyższej decyzji M. G. wniosła odwołanie.

Minister Infrastruktury postanowieniem z dnia [...] grudnia 2007 r. stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania. W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z treścią art. 129 § 2 kpa odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Według art. 57 § 1 kpa jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie (którym w niniejszej sprawie był dzień doręczenia zaskarżonej decyzji), przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Minister zauważył, że decyzja organu pierwszej instancji została doręczona M. G. w dniu [...] października 2007 r., co potwierdza znajdujące się w aktach sprawy zwrotne potwierdzeniu odbioru. Czternastodniowy termin do wniesienia odwołania upłynął więc z dniem [...] listopada 2007 r., natomiast odwołanie zostało nadane w Urzędzie Pocztowym w dniu [...] listopada 2007 r., co wynika z akt sprawy. Wobec tego organ stwierdził, że termin do wniesienia odwołania został przekroczony, a strona nie występowała o przywrócenie uchybionego terminu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne