02.09.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 września 2010 r., sygn. I OSK 1435/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.), Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska, Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski, Protokolant Rafał Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 2 września 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 czerwca 2009r. sygn. akt IV SAB/Po 11/09 w sprawie ze skargi L.R. i B.G. na bezczynność Prezydenta Miasta P. w przedmiocie niewydania decyzji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania. 2. zasądza solidarnie od L. R. i B.G. na rzecz Prezydenta Miasta P. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 22 czerwca 2009 r. sygn. akt IV SAB/Po, po rozpoznaniu sprawy ze skargi L.R. i B.G. na bezczynność Prezydenta Miasta P. w przedmiocie niewydania decyzji, zobowiązał Prezydenta Miasta P. do podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie w terminie 30 dni od uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził od Prezydenta Miasta P. na rzecz L. R. i B.G. solidarnie kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

L.R. w dniu 25 kwietnia 2008 r. złożył do Urzędu Miasta P. wniosek o przekształcenie prawa zabudowy w prawo użytkowania wieczystego. Jako strony postępowania zostali wskazani B.G., M.J., T.K., M. S.-M. i M.M. na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej.

Z akt sprawy wynika, że umową z dnia 10 stycznia 1913 r. ustanowiono na nieruchomości położonej w P., przy ul. [...] ([...]), dzielnica [...], mapa [...], dziedziczne prawo zabudowy dla H.G. na okres 100 lat. Wnioskodawca oraz B.G., M. J., T. K. oraz M. S.-M. i M.M. są następcami prawnymi H.G., i w księdze wieczystej [...] są wskazani jako właściciele ww. nieruchomości. Do czasu powzięcia informacji o istnieniu równoległej księgi wieczystej [...], gdzie jako właściciel wpisane jest Miasto P.tj. do maja 2007 r., pozostawali w przekonaniu o posiadaniu prawa do wskazanej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne