21.09.2010

Wyrok NSA z dnia 21 września 2010 r., sygn. I OSK 1690/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) Sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędzia WSA del. Aleksandra Łaskarzewska Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 21 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 września 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 857/09 w sprawie ze skargi M.W. na postanowienie Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 września 2005 r. sygn. akt IV SA/Wa 857/09 uwzględniając skargę M.W. uchylił postanowienie Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] kwietnia 2009 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujący stan faktyczny:

Minister Skarbu Państwa postanowieniem z dnia [...] lutego 2009 r. zwrócił wniosek M.W. w sprawie wypłaty rekompensaty jako wniesiony w sprawie, w której właściwy jest sąd powszechny.

Od postanowienia tego M.W. złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego. Ten ostatni wniosek uzasadnił tym, że [...] marca 2009 r. wyjechał na Ukrainę w odwiedziny do swej córki, lecz z powodu choroby wizyta przedłużyła się do dnia [...] marca 2009 r. Przesyłkę zawierającą postanowienie po awizowaniu odebrała osoba do tego nieupoważniona, a doręczyła ją adresatowi dopiero po powrocie z Ukrainy.

Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2009 r., Nr [...] Minister Skarbu Państwa odmówił M.W. przywrócenia terminu do wniesienia wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy.

W uzasadnieniu postanowienia Minister Skarbu Państwa stwierdził, że postanowienie o zwrocie wniosku doręczone zostało M.W. w dniu [...] marca 2009 r. Przesyłka odebrana została przez I.P. w miejscu wskazanym przez wnioskodawcę do doręczeń przesyłki listowej. Wyjeżdżając za granicę wnioskodawca powinien ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy. Jeśli pełnomocnika takiego nie ustanowił, to zgodnie z art. 41 § 1 k.p.a. powinien zawiadomić organ prowadzący postępowanie o każdej zmianie adresu. Wnioskodawca nie dopełnił tego obowiązku, a było to konieczne zwłaszcza w sytuacji, gdy jego pobyt nieoczekiwanie uległ przedłużeniu z powodu choroby. We wniosku o przywrócenie terminu wnioskodawca nie uprawdopodobnił zaistnienia faktów będących przesłanką do stwierdzenia braku winy w uchybieniu terminowi do wystąpienia z wnioskiem o ponowne rozpoznanie sprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne