07.10.2010

Wyrok NSA z dnia 7 października 2010 r., sygn. II OSK 1486/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary Sędzia del. NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant Marta Romanowska po rozpoznaniu w dniu 7 października 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 450/09 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 maja 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 450/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi T. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2007 r., Nr [...], w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską, uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi z dnia [...] kwietnia 2007 r.

Powołując się na stan faktyczny opisany przez organ odwoławczy wskazał, iż po powzięciu przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi informacji o tym, że przeciwko skarżącemu wniesiony został do sądu powszechnego akt oskarżenia z dnia 3 sierpnia 2006 r., w którym oskarżony on został o to, że będąc [...] Szpitala Powiatowego we W., sprawując opiekę nad ciężarną pacjentką nie dopełnił swoich obowiązków, powodując nieumyślnie śmierć dziecka, które w dniu 7 października 2005 r. urodziło się martwe, to jest o przestępstwo z art. 160 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 ze zm.), zwanej dalej w skrócie kk, i art. 155 kk w zw. z art. 11 § 2 kk, czyli o nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka i narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (sprawa o Nr [...]), wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w przedmiocie cofnięcia skarżącemu pozwolenia na broń palną myśliwską, a następnie, decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r., działając na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.), zwanej dalej w skrócie ustawą o broni oraz art. 268a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej w skrócie kpa, cofnął skarżącemu pozwolenie na broń palną myśliwską, przyznane na mocy decyzji z [...] kwietnia 2002 r. W ocenie organu I instancji osoba, której postawiony został zarzut popełnienia czynu zabronionego przeciwko życiu i zdrowiu, nie daje gwarancji przestrzegania prawa w przyszłości, w tym także przepisów ustawy o broni. Wzbudza zatem uzasadnioną obawę, że może użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Organ podkreślił, iż dostęp do posiadania broni podlega administracyjnej reglamentacji, a od posiadaczy broni oczekuje się wzorowego przestrzegania porządku prawnego. W konsekwencji, uzyskane w toku postępowania administracyjnego pozytywne opinie z miejsca zamieszkania oraz z Koła Łowieckiego "[...]" w P., nie mogą mieć wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy, gdyż nie uwzględniają postawienia skarżącemu zarzutu popełnienia przestępstwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty