08.10.2010

Wyrok NSA z dnia 8 października 2010 r., sygn. I OSK 1691/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędzia del. WSA Maria Werpachowska Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 8 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 569/09 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 sierpnia 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 569/09, po rozpoznaniu skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lutego 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...] oraz uchylił postanowienie Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] stycznia 2008 r., nr [...], a także zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na rzecz skarżącego M. B. kwotę 457 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu powyższego wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną:

M. B. wnioskiem z dnia [...] stycznia 2008 r. wystąpił do Wojewody Mazowieckiego o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Gminy T. z dnia [...] października 1979 r., nr [...] o przejęciu na własność Skarbu Państwa gospodarstwa rolnego położonego we wsi R., gmina T., województwo mazowieckie, stanowiącego byłą własność M. B. We wniosku podniesiono, że w sprawie doszło do rażącego naruszenia prawa polegającego na wydaniu przedmiotowej decyzji przez Naczelnika Gminy T. w sytuacji, gdy zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 1957 r. o zmianie dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym w brzmieniu nadanym nowelą z dnia 15 lipca 1961 r. (Dz.U. z 1961 r. Nr 32, poz. 161; zwanej dalej "ustawą o zmianie dekretu"), władnym do wydania przedmiotowej decyzji był właściwy miejscowo organ prezydium powiatowej rady narodowej, właściwy do spraw rolnych. Ponadto, jak podnosił wnioskodawca, w przedmiotowej decyzji nie wskazano, jaka nieruchomość zostaje przejęta, bowiem organ nie podał oznaczenia numerów ewidencyjnych przejmowanych działek, numerów ksiąg wieczystych czy też zbiorów dokumentów, co skutkowało naruszeniem art. 107 K.p.a. M. B. decyzji Naczelnika Gminy T. zarzucił również naruszenie art. 77 § 1 K.p.a. polegające na przyjęciu, że gospodarstwo rolne będące jego własnością jest gospodarstwem rolnym opuszczonym w myśl § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1961 r. w sprawie opuszczonych gospodarstw rolnych (Dz.U. Nr 39, poz. 138).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne