Wyrok NSA z dnia 27 października 2010 r., sygn. II OSK 1243/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki ( spr.) Sędziowie sędzia NSA Bożena Walentynowicz sędzia del. WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska Protokolant Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 15 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lutego 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1784/09 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną sportową do celów sportowych 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od J. K. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 320 zł (trzysta dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 lutego 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1784/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2009 r. nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie z dnia [...] czerwca 2009 r., w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną sportową do celów sportowych.
Jak wynika z akt sprawy, J. K. pismem z dnia 21 maja 2009 r. wystąpiła do Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z wnioskiem o wydanie pozwolenia na 3 sztuki broni palnej sportowej do celów sportowych.
Po rozpatrzeniu wniosku, Małopolski Komendant Wojewódzki Policji wydał decyzję z dnia [...] czerwca 2009 r. l.dz. [...], którą odmówił J. K. wydania pozwolenia na broń palną sportową do celów sportowych.
W dniu 17 lipca 2009 r. J. K. złożyła do Komendanta Głównego Policji odwołanie od powyższej decyzji Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] czerwca 2009 r. Komendant Główny Policji po rozpatrzeniu odwołania decyzją z dnia [...] września 2009 r. nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art.10 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.) utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. W uzasadnieniu decyzji podkreślono, że w przypadku pozwoleń na broń sportową podstawowym kryterium oceny winna być intensywność zaangażowania w sport strzelecki, w tym jego zaangażowanie, poprzez ilość startów w zawodach sportowych. Oceniając materiał dowodowy zgromadzony w aktach sprawy, organ uznał, że J. K. jest początkującym zawodnikiem w uprawianiu sportu strzeleckiego, w jego uprawianie zaangażowała się w 2008 r. biorąc udział w trzech zawodach sportowych. Organ odwoławczy podobnie jak organ I instancji wskazał, że dostęp do broni palnej powinny zapewnić przede wszystkim kluby i stowarzyszenia sportowe. Dodatkowo podkreślono, że strona nie wykazała w sposób niewątpliwy zasadności posiadania własnej broni palnej sportowej i dlatego wydanie jej pozwolenia na broń nie byłoby zgodne z interesem społecznym z punktu widzenia ochrony bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty