Wyrok NSA z dnia 19 października 2010 r., sygn. I OSK 591/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia NSA del. Roman Ciąglewicz (spr.) Protokolant Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 19 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 990/09 w sprawie ze skargi E. Ł. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2009 r., sygn. akt II SA/Wa 990/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. Ł. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] maja 2009 r., nr [...], utrzymującą w mocy swoją poprzednią decyzję z dnia [...] stycznia 2009 r., nr [...], odmawiającą uchylenia decyzji Ministra Obrony Narodowej, z dnia [...] września 2005 r., utrzymującej w mocy decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, z dnia [...] lipca 2005 r., odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Dyrektora Oddziału Rejonowego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w L., z dnia [...] października 1999 r., utrzymującej w mocy decyzję Dyrektora Oddziału Terenowego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w R., z dnia [...] września 1999 r., zobowiązującej ppłk. w st. spocz. E. Ł. do zwolnienia osobnej kwatery stałej w S., przy ulicy [...].
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.
W decyzji z dnia [...] stycznia 2009 r. Minister Obrony Narodowej powołał się na przepis art. 151 § 1 K.p.a. Organ ustalił, że skarga na ostateczną decyzję zobowiązującą E. Ł. do zwolnienia osobnej kwatery stałej została oddalona wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 lutego 2001 r., sygn. akt II SA/Lu 1228/99. Ustalił także, iż ostateczną decyzją z dnia [...] września 2005 r. Minister Obrony Narodowej utrzymał w mocy decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji zobowiązującej do zwolnienia kwatery. Przypomniał, że według Prezesa, wydanie decyzji z dnia [...] lipca 1999 r. o zachowaniu uprawnień do kwatery, nie stanowiło przesłanki nieważności, z art. 156 § 1 pkt 3 K.p.a., decyzji zobowiązującej do zwolnienia kwatery. Skarga na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] września 2005 r. została oddalona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lipca 2006 r., sygn. akt II SA/Wa 642/06. Wniosek o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] września 2005 r. skarżący złożył w dniu [...] lipca 2008 r., precyzując zarzuty w piśmie z dnia [...] października 2008 r. Jako przesłanki wznowienia podał przepisy art. 145 § 1 pkt 5 oraz art. 145a § 1 K.p.a. Nową okolicznością jest fakt, że decyzje odnosiły się tylko naruszenia z art. 156 § 1 pkt 3 K.p.a., zaś w piśmie Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] lipca 2008 r. skarżący został pouczony, że w sprawie stwierdzenia nieważności organ bada z urzędu, czy decyzje nie zawierają wad, o których mowa w art. 156 § 1 pkt 1-7 K.p.a. Minister rozpatrujący wniosek o wznowienie uznał, że interpretacja dokonana przez Agencję nie może być uznana za istotną dla sprawy nową okoliczność faktyczną. Niezależnie od tego Minister stwierdził, że oddalenie skargi na decyzję zamyka organowi administracyjnemu drogę do stwierdzenia nieważności decyzji, ze względu na związanie go oceną prawną zawartą w wyroku sądu w odniesieniu do przedmiotu rozstrzygnięcia sądowego. Organ odnotował, iż wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2002 r., sygn. akt K 48/01, na który powołał się skarżący wskazując przesłankę z art. 145a § 1 K.p.a., dotyczył ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Tymczasem żadna z kwestionowanych przez stronę decyzji nie została wydana na podstawie tej ustawy. Nadto, zgodnie z art. 145a § 2 K.p.a., w sytuacji określonej w § 1, skargę wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty