Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2010 r., sygn. II OSK 901/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Kisiel sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) sędzia del. WSA Mariola Kowalska Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 stycznia 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1685/09 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz A. G. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 stycznia 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 1685/09 uchylił decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2009 r., nr [...] i utrzymaną nią w mocy decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palna myśliwska (pkt 1 wyroku), stwierdził że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości (pkt 2) oraz zasądził od organu na rzecz A. G. kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Komendant Stołeczny Policji decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] na podstawie art. 18 ust. 1 pkt. 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 52 z 2004 r., poz. 525 ze zm.) cofnął A. G. pozwolenie na broń palną myśliwską, z uwagi na to, że A. G. został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju z dnia [...] grudnia 2008 r. za czyn z art. 177 § 1 k.k., tj. za to, że nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że kierując samochodem osobowym na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu motocyklowi, doprowadzając do zderzenia pojazdów, w wyniku czego osoba kierująca motocyklem doznała obrażeń ciała w postaci złamania panewki stawu biodrowego, niestabilności przedniej przyśrodkowej kolana lewego, stłuczenia głowy, klatki piersiowej i kręgosłupa oraz otarcia skóry podudzia lewego, które to urazy spowodowały naruszenie czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni w rozumieniu art. 157 § 1 k.k.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty