14.10.2010

Postanowienie NSA z dnia 14 października 2010 r., sygn. II OSK 2019/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Paweł Tarno, , po rozpoznaniu w dniu 14 października 2010 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. G.-K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 czerwca 2010 r., sygn. akt I SAB/Wa 30/10 w sprawie ze skargi L. G.-K. na bezczynność Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w przedmiocie rozpatrzenia skargi na nienależyte wykonywanie zadań przez pracowników organu administracji postanawia: oddalić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Postanowieniem z 1 czerwca 2010 r., sygn. akt I SAB/Wa 30/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę L. G.-K. na bezczynność Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w przedmiocie rozpatrzenia skargi na nienależyte wykonywanie zadań przez pracowników organu administracji.

W uzasadnieniu, Sąd pierwszej instancji wskazał, że pismem z 3 kwietnia 2009 roku, skarżąca złożyła skargę w przedmiocie nienależytego wykonywania zadań przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W piśmie procesowym z 20 kwietnia 2010 roku (k. 27), pełnomocnik skarżącej wyjaśniła, że skarga do organu wniesiona została na podstawie art. 227 i nast. k.p.a.

Odrzucając skargę jako niedopuszczalną, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podkreślił, że zgodnie z art. 3 § 2 pkt 8 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.; dalej jako p.p.s.a.), kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie m.in. w sprawach skarg na bezczynność organów w przypadkach określonych w art. 3 § 2 pkt 1-4a powołanej ustawy, tj. w przypadkach niepodejmowania przez organy administracji nakazanych prawem aktów lub czynności w sprawach indywidualnych. Wniesienie skargi na bezczynność jest przy tym uzasadnione nie tylko przypadkiem niedotrzymania terminu załatwienia sprawy, ale także przypadkiem odmowy wydania aktu o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 1 - 4a (decyzja, postanowienie, inne akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, interpretacje podatkowe), mimo istnienia w tym względzie ustawowego obowiązku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty