Wyrok NSA z dnia 7 października 2010 r., sygn. I OSK 1673/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.), Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska, Sędzia WSA del. do NSA Bożena Popowska, Protokolant Justyna Rosińska, po rozpoznaniu w dniu 7 października 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.M., Z.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 10 września 2009r. sygn. akt II SA/Ke 435/09 w sprawie ze skargi S.M. i Z.M. na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego z dnia [...] 2009r. znak: [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 10 września 2009 r., sygn. akt II SA/Ke 435/09 po rozpoznaniu sprawy ze skargi S. M. i Z. M. na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego z dnia [...] maja 2009 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddalił skargę.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Decyzją z dnia [...] maja 2009 r., znak [...] Wojewoda Świętokrzyski utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta Kielce z dnia [...] marca 2009 r. o odmowie zwrotu nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa na rzecz S. i Z. małżonków M. położonej w K. obręb [...] przy ul. [...], oznaczonej w dniu wywłaszczenia jako działka nr 746, której obecnie w ewidencji gruntów miasta K. odpowiada działka nr [...] o pow. 0,0805 ha.
W uzasadnieniu swojej decyzji Wojewoda Świętokrzyski wskazał, że postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie przeprowadzone było w oparciu o przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego i ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. dotyczącej m.in. zwrotu wywłaszczonych nieruchomości (art. 136 i nast. oraz art. 229 ). Ponadto wyjaśnił, że w świetle art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami podstawową przesłanką zwrotu nieruchomości jest zbędność nieruchomości na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Organ prowadzący postępowanie o zwrot nieruchomości zobowiązany jest ustalić dokładnie cel wywłaszczenia. Dopiero wtedy możliwe staje się badanie przez organ, czy cel ten został zrealizowany bądź czy rozpoczęto prace związane z jego realizacją. Zaś stosownie do treści art. 137 ust. 1 pkt. 1 powyższej ustawy nieruchomość uznaje się za zbędną na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, jeżeli pomimo upływu 7 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, nie rozpoczęto prac związanych z realizacją tego celu, albo pomimo upływu 10 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, cel ten nie został zrealizowany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty