01.09.2010

Wyrok NSA z dnia 1 września 2010 r., sygn. I OSK 920/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Sędzia WSA del. Stanisław Marek Pietras Protokolant Katarzyna Myślińska po rozpoznaniu w dniu 1 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1284/09 w sprawie ze skargi S. M. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia uchwały oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi S. M. uchylił decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z [...] czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia uchwały Rady Wydziału [...] Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z [...] września 2002 r. o nadaniu dr S. M. stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk o ziemi w zakresie geografii.

W uzasadnieniu stwierdzono, że w sprawie zatwierdzenia uchwały Rady Wydziału [...] Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z [...] września 2002 r. o nadaniu dr S. M. stopnia doktora habilitowanego nauk o ziemi w zakresie geografii wypowiedział się już raz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który wyrokiem z 13 lutego 2006 r., I SA/Wa 1065/05 uchylił obie decyzje Centralnej Komisji o odmowie zatwierdzenia powyższej uchwały. Wyrok ten stał się prawomocny, co oznacza, że wiąże on nie tylko strony i sąd, który go wydał, lecz również inne organy państwowe, a w przypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby - art. 170 p.p.s.a. Skutkiem prawomocnego orzeczenia sądu jest również i to, że ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu Sądu wiążą w sprawie ten Sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, o czym stanowi art. 153 p.p.s.a. W orzecznictwie sądowoadministracyjnym przyjmuje się, że przez ocenę prawną należy rozumieć sąd o prawnej wartości sprawy. Ocena prawna może dotyczyć stanu faktycznego, wykładni przepisów prawa materialnego i procesowego, prawidłowości korzystania z uznania administracyjnego, jak i kwestii zastosowania określonych przepisów prawa jako podstawy do wydania decyzji. W pojęciu "ocena prawna" mieści się przede wszystkim wykładnia przepisów prawa materialnego i prawa procesowego. Wykładnia w tym sensie zmierza do wyjaśnienia, czy konkretny przepis zastosowany przez organ administracji, który wydał zaskarżoną decyzję, ma treść identyczną z treścią przypisaną przez tenże organ i do wyjaśnienia, że do stosunku prawnego będącego przedmiotem postępowania nie ma zastosowania dany przepis, lecz przepis inny, którego organy administracji nie uwzględniły (wyrok NSA z 29 stycznia 2008 r., I OSK 1888/06, niepubl.). Obowiązek podporządkowania się ocenie prawnej wyrażonej w wyroku sądu administracyjnego ciąży zarówno na organie administracji jak i na sądzie. Oznacza to, że zarówno organ administracji jak i sąd, rozpoznając sprawę ponownie, obowiązane są zastosować się do oceny prawnej zawartej w uzasadnieniu wyroku, bez względu na poglądy prawne wyrażone w orzeczeniach sądowych w innych sprawach. Związanie samego sądu administracyjnego, w rozumieniu tego przepisu oznacza, że nie może on formułować nowych ocen prawnych - sprzecznych z wyrażonym wcześniej poglądem, lecz zobowiązany jest do podporządkowania się mu w pełnym zakresie oraz konsekwentnego reagowania w razie stwierdzenia braku zastosowania się do wskazań w zakresie dalszego postępowania przed organem administracji publicznej (J. P. Tarno, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Komentarz, W-wa 2006, Wydanie 2, teza 3 do art. 153).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty