Postanowienie NSA z dnia 1 czerwca 2010 r., sygn. I OSK 821/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnadministracyjnej skargi kasacyjnej K. H. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 stycznia 2010 r. sygn. akt II SAB/Wa 112/09 odrzucające skargę K.H. na bezczynność Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej w przedmiocie egzaminu kwalifikacyjnego na stanowisko inspektora kontroli skarbowej postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 22 stycznia 2010 r. sygn. akt II SAB/Wa 112/09 odrzucił skargę K. H. na bezczynność Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej w przedmiocie egzaminu kwalifikacyjnego na stanowisko inspektora kontroli skarbowej.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że pismem z dnia [...] czerwca 2009 r. K. H. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność komisji egzaminacyjnej oraz Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej w przedmiocie braku rozpatrzenia odwołania od wyniku egzaminu kwalifikacyjnego na stanowisko inspektora kontroli skarbowej. Według skarżącego, do postępowania kwalifikacyjnego znajdują zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, a w szczególności zasada administracyjności oraz regulacja dotycząca wyłączenia pracowników organu od udziału w tym postępowaniu.
W odpowiedzi na skargę Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej wniósł o jej odrzucenie, ewentualnie o oddalenie skargi. W ocenie organu, przedmiot skargi nie podlega kontroli sądu administracyjnego. Zarzut bezczynności komisji egzaminacyjnej oraz Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej w sprawie braku rozpatrzenia odwołania od wyniku egzaminu kwalifikacyjnego na stanowisko inspektora kontroli skarbowej nie należy do żadnej kategorii spraw wymienionych w art. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Organ wskazał, iż skarżący kwestionuje prawidłowość oceny dwóch odpowiedzi udzielonych w teście, o którym mowa w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65 ze zm.). Normodawca nie przewidział jednak możliwości odwołania się od wyniku egzaminu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty