06.05.2010

Wyrok NSA z dnia 6 maja 2010 r., sygn. II OSK 751/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Krystyna Borkowska Sędziowie sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz sędzia del. NSA Jerzy Solarski /spr./ Protokolant Dominika Sasin - Knothe po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 stycznia 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 2155/08 w sprawie ze skargi K. Z. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej bojowej i palnej sportowej 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję Komendanta Głównego Policji i poprzedzającą ją decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] maja 2008 roku nr [...], 3. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz K. B. kwotę 800 (osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej WSA) wyrokiem

z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 2155/08, po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. Z. na decyzję Komendanta Głównego Policji (zwanego dalej KGP) z dnia [...] sierpnia 2008 r., [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej bojowej i palnej sportowej, skargę oddalił.

W wyroku przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną: decyzją z dnia [...] maja 2008 r., Komendant Stołeczny Policji cofnął K. Z. pozwolenie na broń palną bojową i sportową, z powołaniem się na art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia [...] maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.). KGP po rozpatrzeniu odwołania strony utrzymał w mocy tę decyzję przyjmując, że toczące się wobec K. Z. postępowanie karne o przestępstwo z art. 229 § 3 k.k. (przekupstwo) pozwala przyjąć, iż zachodzi uzasadniona obawa, że broń może być użyta w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Postawiony w postępowaniu karnym zarzut obejmuje wręczenie korzyści majątkowej (Prezesowi Związku Strzeleckiego i funkcjonariuszowi Policji) w związku z ubieganiem się o udzielenie zezwolenia na posiadanie broni. Podkreślono, że nie tylko prawomocne skazanie uzasadnia cofnięcie pozwolenia, ale nawet toczące się postępowanie karne, które uzasadnia pogląd, że broń może zostać wykorzystana w sposób naruszający interes publiczny lub bezpieczeństwo publiczne. Oskarżenie o tego rodzaju czyn spełnia warunki niezbędne do cofnięcia wydanego pozwolenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty