Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2010 r., sygn. I OSK 1480/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia NSA del. Leszek Kiermaszek Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2009 r. sygn. akt II SAB/Wa 108/08 w sprawie ze skargi A. K. na bezczynność Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Warszawie w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. odstępuje od zasądzenia od A. K. na rzecz Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Warszawie kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 czerwca 2009 r., sygn. akt II SAB/Wa 108/08 po rozpatrzeniu skargi A. K. zobowiązał Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Warszawie do rozpatrzenia wniosku A. K. z dnia 27 czerwca 2005 r. w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku i przesłania organowi akt administracyjnych.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że A. K. w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarzucił Dyrektorowi Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Warszawie bezczynność, polegającą na nierozpoznaniu jego wniosku z dnia 27 czerwca 2005 r., dotyczącego wydania decyzji w sprawie opróżnienia lokalu mieszkalnego w W. przy ul. [...] przez byłą żonę Panią M. K. Skarżący wyraził przy tym pogląd, że skoro przepis art. 37a ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 ze zm., dalej w skrócie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych) zobowiązuje organ do wydania przedmiotowej decyzji z urzędu, to tym bardziej winien to uczynić na jego umotywowany wniosek. Zarzucił ponadto, że organ pozostaje w bezczynności w celu uniknięcia wykonania czynności, do których zobowiązuje go ustawa oraz uniknięcia weryfikacji zajętego stanowiska przez organ nadrzędny i sąd administracyjny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty