Wyrok NSA z dnia 29 kwietnia 2010 r., sygn. I OSK 198/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie: sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 października 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 1268/09 w sprawie ze skargi B. P. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 października 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 1268/09 oddalił skargę B. P. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:
Prezes Rady Ministrów, po rozpatrzeniu wniosku B. P., decyzją z dnia [...] września 2008 r. nr [...], na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze. zm.), dalej "ustawa", odmówił przyznania wnioskodawczyni renty specjalnej. Decyzję tę, w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, Prezes Rady Ministrów utrzymał w mocy decyzją z dnia [...] października 2008 r. nr [...]. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Prezes Rady Ministrów podał, że art. 82 ust. 1 ustawy nie precyzuje warunków, jakie powinny być spełnione dla przyznania renty lub emerytury w trybie tego przepisu. W związku z tym wniosek jest rozpatrywany i oceniany pod kątem występowania okoliczności uzasadniających traktowanie danej sprawy w sposób szczególny. Świadczenia specjalne, o jakich mowa w art. 82 ust. 1, nie są świadczeniami o charakterze socjalnym, które są przyznawane z tytułu trudnej sytuacji zdrowotnej lub materialnej wnioskodawcy. Zasadniczym kryterium pozwalającym organowi na przyznanie przedmiotowego świadczenia w trybie wyjątkowym są przede wszystkim udokumentowane okoliczności wskazujące, że wnioskodawca podczas swojej działalności, np. politycznej, naukowej, społecznej czy gospodarczej, dokonał wybitnych zasług dla rozwoju kraju, a jego obecna sytuacja socjalno-bytowa jest rażąco niesprawiedliwa w odniesieniu do jego dokonań. Z poczynionych w sprawie ustaleń - zdaniem organu - wynika, że pomimo niewątpliwie trudnej sytuacji zdrowotnej B. P., nie ma podstaw do przyznania jej świadczenia w trybie art. art. 82 ust. 1 ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty