Wyrok NSA z dnia 25 marca 2010 r., sygn. I OSK 1667/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) sędzia del. WSA Jarosław Stopczyński Protokolant Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 25 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Powiatowego Policji w Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 14 października 2009 r. sygn. akt II SAB/Go 38/09 w sprawie ze skargi J. C. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w Ż. w przedmiocie bezczynności organu w przedmiocie równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 października 2009 r., sygn. akt II SAB/Go 38/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim zobowiązał Komendanta Powiatowego Policji w Ż. do rozpoznania wniosku J. C. z dnia 30 grudnia 2008 r. w przedmiocie równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego za lata 2006-2008 w terminie 30 dni od dnia doręczenia organowi odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przytoczył następujący stan faktyczny sprawy.
Decyzją z dnia 14 stycznia 1998 r. Nr 5/98 Komendant Rejonowy Policji w Ż. przyznał J. C. równoważnik za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego z uwzględnieniem 2 norm zaludnienia.
Wnioskiem z dnia 30 grudnia 2008 r. skarżący, już jako emerytowany funkcjonariusz wystąpił do Komendanta Powiatowego Policji w Ż. o wypłacenie należnego równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego za lata 2006-2008 wskazując, iż został on go pozbawiony bezprawnie. W uzasadnieniu, powołując się na przytoczone orzeczenia, wskazał, że jego roszczenia są prawami nabytymi.
W odpowiedzi Komendant Powiatowy Policji w Ż. , pismem informacyjnym z 21 stycznia 2009 r., znak (...) udzielił wnioskodawcy wyjaśnień odwołujących się do skutków uchylenia § 8 i § 9 ust. 2, z dniem 1 stycznia 2006 r., rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz.U. Nr 100, poz. 919), polegających na utracie uprawnień do równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego przez osoby pobierające świadczenia z policyjnego zaopatrzenia emerytalnego. Wskazano w nim nadto, że ani ustawa o Policji, ani ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji nie regulują prawa emerytowanych funkcjonariuszy do równoważnika za remont lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty