Wyrok NSA z dnia 23 marca 2010 r., sygn. I OSK 1574/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Izabela Kulig-Maciszewska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Irena Kamińska sędzia del. NSA Zygmunt Zgierski Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Powiatowego Policji w Krośnie Odrzańskim od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 3 września 2009 r. sygn. akt II SAB/Go 27/09 w sprawie ze skargi Z. B. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w Krośnie Odrzańskim w przedmiocie równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z dnia 3 marca 2009 r. sygn. akt II SAB/Go 27/09, po rozpoznaniu skargi Z. B. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w Krośnie Odrzańskim, w przedmiocie równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego zobowiązał Komendanta do wydania orzeczenia w sprawie wniosku ww. z dnia 10 marca 2009 r. o wypłatę równoważnika w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Wnioskiem z dnia 10 marca 2009 r. rencista - funkcjonariusz Policji Z. B. wystąpił do Komendanta Powiatowego Policji w Krośnie Odrzańskim o wypłacenie należnego równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego za lata 2006-2008, "bezprawnie pozbawionego go w roku 2006", wraz z należnymi ustawowo odsetkami od należności głównej.
Komendant Powiatowy Policji w Krośnie Odrzańskim pismem z dnia 12 marca 2009 r. udzielił wyjaśnień, iż od dnia 1 stycznia 2006 r., tj. od nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz.U. Nr 100, poz. 919), polegającej na uchyleniu § 8 i § 9 ust. 2 utraciły uprawnienia do równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego osoby pobierające świadczenia z policyjnego zaopatrzenia emerytalnego. Zdaniem organu, za każdym razem, po złożeniu przez stronę oświadczenia mieszkaniowego winno być wszczęte postępowanie zakończone decyzją administracyjną przyznającą przedmiotowe świadczenie na dany rok kalendarzowy, przy czym na terenie województwa nie stosowano praktyki corocznego wydawania decyzji administracyjnej w tym zakresie. W ocenie organu, posiadana przez wnioskodawcę decyzja nie obowiązuje w chwili obecnej, bowiem uchylenie ww. przepisów oznacza wygaśnięcie z mocy prawa tych decyzji, z dniem 1 stycznia 2006 r., zatem nie wywołują już żadnych skutków prawnych. Ponadto uchylono także przepisy dotyczące określenia organów właściwych do wydania decyzji w sprawach przyznawania, odmowy przyznania lub zwrotu równoważnika pieniężnego za remont lokalu i żaden z komendantów nie ma już takiego uprawnienia. W związku z tym do wszystkich zainteresowanych skierowano informację, że dotychczas pobierany równoważnik stał się świadczeniem nienależnym, a żądanie jego wypłaty nie ma już charakteru sprawy administracyjnej i nie podlega załatwieniu w trybie decyzji administracyjnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty