16.03.2010

Wyrok NSA z dnia 16 marca 2010 r., sygn. II OSK 453/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak ( spr. ) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 października 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1487/08 w sprawie ze skargi W.M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 października 2008 r. oddalił skargę W.M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2008 r. w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją Komendant Główny Policji utrzymał w mocy decyzję Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu z dnia [...] lutego 2007 r. odmawiającą wydania pozwolenia na broń palną myśliwską W.M.. Postępowanie administracyjne zostało wszczęte z urzędu z uwagi na fakt skazania strony prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Pleszewie z dnia [...] czerwca 2006 r. (sygn. akt [...]) za przestępstwo określone w art. 178a § 1 k.k. (prowadzenie pojazdu samochodowego w stanie nietrzeźwości).

W toku postępowania administracyjnego organ I instancji ustalił, że przeciwko W.M. prowadzone jest postępowanie karne o czyny z art. 178a § 1 k.k. i art. 244 k.k., art. 226 § 1 oraz 224 k.k. W dniu 2 września 2007 r. skarżący, zatrzymany do kontroli drogowej, w trakcie której ujawniono, iż prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, w znacznym stopniu utrudniał wykonywanie czynności służbowych przez funkcjonariuszy. Jak podstawę prawną decyzji organ wskazał art. 18 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2004 r. Nr 52 poz. 525 ze zm. zwana dalej ustawą). Z dyspozycji tych przepisów wynika, iż właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano należy do kategorii osób, o których mowa m.in. w art. 15 ust. 1 pkt 6, tj. takich, co do których istnieje uzasadniona, w szczególności skazanych prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko mieniu albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takich przestępstw. W ocenie organu katalog przestępstw, które zgodnie z powołanym wyżej przepisem przesądzają o istnieniu wyżej wzmiankowanej obawy, nie jest zamknięty. Do przesłanek nie pozwalających przyznać prawa do broni należy zaliczyć m.in. przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, a zwłaszcza te, do których znamion należy nietrzeźwość sprawcy. Pośrednio bowiem zagrażają one życiu, zdrowiu oraz mieniu ludzi. W przypadku niniejszej sprawy organy wzięły pod uwagę dodatkowo takie okoliczności, jak dwukrotne prawie pięciokrotne przekroczenie progu nietrzeźwości sprawcy przy popełnieniu przestępstw z art. 178a k.k. Ponadto, zdaniem organu należy także brać pod uwagę fakt ponownego popełnienia tego samego czynu (prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości) pomimo wyroku Sądu skazującego za czyn poprzedni, oraz naruszając orzeczony tym wyrokiem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Natomiast na okoliczność zachowania strony w trakcie zdarzenia w dniu 2 września 2007 r., w postępowaniu administracyjnym został przeprowadzony dowód z zeznań świadków - funkcjonariuszy, którzy brali wówczas udział w czynnościach służbowych. Z kolei przedstawiona w postępowaniu administracyjnym pozytywna opinia o stronie z koła łowieckiego oraz informacje o jej społecznym zaangażowaniu w inicjatywy lokalne nie może, zdaniem organu, stanowić podstawy do zmiany oceny przesłanek, które spowodowały cofnięcie stronie uprawnienia do posiadania broni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty