11.01.2010 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2010 r., sygn. I OSK 1555/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Joanna Banasiewicz sędzia del. WSA Jarosław Stopczyński Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 czerwca 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 604/09 w sprawie ze skargi R. C. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia (...) lutego 2009 r. nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 czerwca 2009 r., sygn. akt II SA/Wa 604/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. C. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia (...) lutego 2009 r. nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przywołał następujący stan faktyczny sprawy.

Decyzją z dnia (...) lutego 2009 r. nr (...) Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po ponownym rozpatrzeniu sprawy utrzymał w mocy decyzję podjętą w dniu 3 grudnia 2008 r. i odmówił przyznania R. C. świadczenia w drodze wyjątku po zmarłym ojcu.

W uzasadnieniu do ww. decyzji Prezes ZUS podniósł, że przyznanie świadczenia na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353) jest możliwe po spełnieniu wszystkich przesłanek w nim zawartych. Brak spełnienia przez wnioskodawcę którejkolwiek z przesłanek wyklucza możliwość przyznania mu świadczenia w drodze wyjątku. W ocenie Prezesa ZUS R. C. nie spełnia warunków do przyznania świadczenia z art. 83 cyt. ustawy. Świadczenie po zmarłym rodzicu przysługuje jedynie do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Renta rodzinna przysługuje także dzieciom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy w czasie uczęszczania do szkoły. Tymczasem w sprawie nie zachodzą takie przesłanki, bowiem całkowita niezdolność strony do pracy została ustalona orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia 17 kwietnia 2008 r. na styczeń 2002 r., a więc po ukończeniu przez niego 25 roku życia. Ponadto Prezes ZUS stwierdził, że podnoszone przez odwołującego się trudne warunki materialne nie stanowią wystarczającego uzasadnienia do przyznania świadczenia w drodze wyjątku, gdyż świadczenie to nie ma charakteru socjalnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty