19.01.2010 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2010 r., sygn. II OSK 1743/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser Sędzia NSA Leszek Leszczyński Sędzia del. NSA Grażyna Radzicka /spr./ Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. z siedzibą w T., Lear Corporation Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Mielcu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 maja 2009 r. sygn. akt IV SA/Gl 896/08 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w T., [...] Poland Sp. z o.o. z siedzibą w M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

II OSK 1743/09

U z a s a d n i e n i e

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 15 maja 2009 r. sygn. akt IV SA/GL 896/08 oddalił skargę [...] Poland II Sp.zo.o w T., [...] Poland Sp.zo.o w M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Wyrok wydano w następujących okolicznościach sprawy.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach po ponownym rozpoznaniu sprawy decyzją z dnia [...] lipca 2008 roku nr [...], działając w oparciu o art.5 pkt 4 a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz. U. z 2006 roku nr 122, poz.851 ze zm. ), stwierdził u Z. Z. chorobę zawodową pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka wymienioną w pozycji 20.1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 roku w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach ( Dz. U. nr 132, poz.1115 ).

Organ ustalił, że Z. Z. będąc zatrudniona w latach 1976-1981 w Zakładach Przemysłu Odzieżowego "[...]" w Z. na stanowisku szwaczki; w latach 1988-1989 w firmie Krawiectwo Lekkie K. O. na stanowisku chałupnik-krawcowa; w latach 1990 r. w Zakładzie Skórzanym "[...]" w B.-B. ( obecnie M. P. ) na stanowisku szwaczki; w latach 1990-1993 w Fabryce Samochodów Małolitrażowych S.A Zakładzie Karoserii w T. ( obecnie [...]) na stanowisku montera ; w 1994 r. w [...] Poland Sp.zo.o w D. G. na stanowisku szwaczki; a następnie w latach 1994-2004 r. w [...] Poland Sp.zo.o w M. na stanowisku szwaczki, a od 2005 r. do chwili obecnej w [...] Poland II Sp.zo.o w T. również na stanowisku szwaczki, pracowała w warunkach, gdzie sposób wykonywania pracy związany był z nadmiernym obciążeniem rąk, monotypią ruchów i przeciążeniem w zakresie stawów nadgarstków obu rąk. Organ sanitarny wskazał, że zgodnie z orzeczeniami lekarskimi zarówno Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych w Sosnowcu, jak i Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu rozpoznano u Z. Z. obustronny zespół cieśni nadgarstka pochodzenia zawodowego. Na tej podstawie organ administracji uznał, że zaistniały podstawy do stwierdzenia choroby zawodowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne