Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2010 r., sygn. I GSK 404/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Józef Waksmundzki (spr.) Sędzia del. WSA Alicja Jaszczak-Sikora Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 16 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Bk 566/08 w sprawie ze skargi D. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 16 marca 2009 r., sygn. akt I SA/Bk 566/08, oddalił skargę D. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
Agencja celna będąca przedstawicielem D. S., na podstawie dokumentu SAD z dnia [...] czerwca 2006 r., nr [...] zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu w Urzędzie Celnym w B. używany samochód osobowy marki Audi A6 wyprodukowany w 2000 r.
Do zgłoszenia celnego importer załączył, m.in. rachunek szwajcarskiego eksportera z dnia [...] czerwca 2006 r., nr [...] na kwotę 1.400,00 CHF, zaopatrzony w deklarację eksportera, potwierdzającą wspólnotowe pochodzenie towaru.
W wyniku stwierdzenia, że w treści zgłoszenia celnego skarżący nieprawidłowo zadeklarował koszt transportu na odcinku zagranicznym, co skutkowało błędnym ustaleniem wartości celnej oraz należności podatkowych, organ pierwszej instancji decyzją z dnia [...] lipca 2006 r., nr [...] określił dług celny w wysokości 0,00 PLN, podatek akcyzowy w kwocie 2.434,00 PLN (zgodnie ze stawką 65 %) oraz podatek od towarów i usług -1.359,00 (według stawki 22 %).
W związku z wątpliwościami co do wiarygodności ceny w przedstawionym przez stronę rachunku nr [...], organ celny pierwszej instancji, stosownie do postanowień zawartych w aneksie do protokółu z dnia 9 czerwca 1997 r. do umowy o wolnym handlu pomiędzy Szwajcarią i Unią Europejską z dnia 22 lipca 1972 r. o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych, wystąpił do szwajcarskich władz celnych z wnioskiem o weryfikację dowodu zakupu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty