Wyrok NSA z dnia 21 padziernika 2010 r., sygn. I GSK 151/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia del. WSA Marzenna Kosewska Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 21 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Gdyni od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 grudnia 2008 r. sygn. akt III SA/Gd 348/08 w sprawie ze skargi "N." Spółki z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...]; [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Gdyni na rzecz "N." Spółki z o.o. w L. kwotę 1817 (tysiąc osiemset siedemnaście) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W dniu 17 stycznia 2008 r., Agencja Celna [...], działając z upoważnienia N. Spółki z o. o. w L., dokonała zgłoszenia celnego, wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towaru w postaci przedżołądków wołowych poddanych obróbce termicznej (blanszowanych) - mrożonych. Zgłoszenie spełniało wymogi formalne, zostało więc przyjęte i zarejestrowane przez organ pod numerem [...].
W trakcie częściowej rewizji celnej pobrano próbki towaru, które przekazano do Laboratorium Celnego w Gdyni, w celu dokonania analizy pod kątem tożsamości towaru oraz jego składu.
Dysponując stosownymi analizami laboratoryjnymi, decyzją z dnia [...] marca 2008 r. (nr ..., ...), Naczelnik Urzędu Celnego w Gdyni określił kwoty wynikające z długu celnego, podlegające retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości 28.535 zł oraz określił podatek od towarów i usług w wysokości 14.030 zł. Organ, mając na uwadze wyniki sprawozdania z badań Centralnego Laboratorium Izby Celnej w Gdyni z dnia 18 stycznia 2008 r. stwierdził, iż przedmiotem badań był produkt poddany obróbce termicznej, zatem klasyfikacja towaru do kodu Taric 0504 00 00 00 była nieprawidłowa. Wskazana taryfa dotyczy bowiem jelit, pęcherzy i żołądków zwierząt (z wyjątkiem rybich), w całości lub w kawałkach, nawet niejadalnych, świeżych, chłodzonych, mrożonych, solonych, w solance, suszonych lub wędzonych. Produkty przygotowane lub zakonserwowane w inny sposób są wyłączone i objęte zasadniczo działem 16, w którym wymienia się produkty przygotowane lub zakonserwowane sposobami nie zastrzeżonymi dla działu 2 lub 3 oraz produkty między innymi gotowane w wodzie i na parze. Zatem towar należało objąć kodem 1602 50 95 00 jako: pozostałe podroby z bydła.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty