16.12.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. I GSK 694/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia del. WSA Krystyna Czajecka - Szpringer Protokolant Paulina Piasecka po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "F. P." Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 18 czerwca 2009 r. sygn. akt III SA/Gd 168/09 w sprawie ze skargi "F. P." Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...]; [...] w przedmiocie cła antydumpingowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w G. na rzecz "F. P." Spółki z o.o. w K. 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

I

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę "F. P." Spółki z o.o. w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] stycznia 2009 r. w przedmiocie określenia cła antydumpingowego.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy: w dniu 29 listopada 2005 r. skarżąca zgłosiła do procedury uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych towar w postaci tkanin. Zgłoszeniu celnemu nadano nr [...].

Naczelnik Urzędu Celnego w S. decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. określił zgłaszającej towar Spółce kwotę ostatecznego cła antydumpingowego w wysokości 3.996 zł. W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że sprowadzona w 2005 r. tkanina o nazwie "Pin Esperanza Ferrari" jest tożsama z towarem o tej samej nazwie, sprowadzonym w przez Spółkę w latach późniejszych a będącym przedmiotem analizy Laboratorium Izby Celnej w G. w latach 2006-2007. Tkaninie o nazwie "Pin Esperanza Ferrari" organ nadał kod CN 5407 69 90 uwzględniając wyniki badań laboratoryjnych próbek tkaniny oraz w oparciu o Ogólne Reguły Interpretacyjne Nomenklatury Scalonej. Organ określił wysokość cła antydumpingowego w wysokości 56,2% od wartości celnej towaru. W oparciu o art. 65 ust. 5 ustawy - Prawo celne organ zaniechał pobrania odsetek uznając, że Spółka nie działała w złej wierze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty