Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. I GSK 696/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia del. WSA Krystyna Czajecka - Szpringer (spr.) Protokolant Paulina Piasecka po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "F. P." S.z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 18 czerwca 2009 r. sygn. akt III SA/Gd 170/09 w sprawie ze skargi "F. P." Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] 2009 r. nr [...]; [...] w przedmiocie cła antydumpingowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w G. na rzecz "F. P." Spółki z o.o. w K. 320 (trzysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 czerwca 2009r., sygn. akt III SA/Gd 170/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę F. P. Spółka z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] stycznia 2009 r., w przedmiocie cła antydumpingowego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] września 2005 r. F. P. przedłożyła w Oddziale Celnym w S. zgłoszenie celne nr [...], które dotyczyło tkaniny z przędzy włókna ciągłego syntetycznego barwionego. Dla towaru zadeklarowano kod TARIC 5407920000. W związku z powyższym zgłoszeniem Naczelnik Urzędu Celnego w S. decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. określił kwotę ostatecznego cła antydumpingowego w wysokości 1.129 zł. Kwota ta została wyliczona przy zastosowaniu stawki cła antydumpingowego w wysokości 14,1% od wartości celnej towaru.
W uzasadnieniu Naczelnik Urzędu Celnego powołał się na ustalenia kontroli dokonane w spółce w 2007 r. oraz wyniki analiz Laboratorium Izby Celnej w G. z lat 2006 i 2007, dotyczących próbek tkanin importowanych przez spółkę, podkreślił jednocześnie, że odnotowano rozbieżności w klasyfikacji towarowej tkaniny o nazwie "C.". Zaznaczył, iż z materiału porównawczego wynika, że sprowadzane przez spółkę w latach 2005-2007 tkaniny pochodzą od tego samego producenta, a faktury wystawiane były przez tego samego kontrahenta zagranicznego (pośrednika), a kody tkanin na fakturach pokrywają się. Przeprowadzone przez Laboratorium Celne w G. badania próbki tkaniny o nazwie "C." wskazały, że jest to tkanina poliestrowa, barwiona, dwuwarstwowa, której warstwy są ze sobą klejone. Mając na uwadze wyniki tych badań, w oparciu o Ogólne Reguły Interpretacyjne Nomenklatury Scalonej, organ przyjął, że warstwa wierzchnia tkaniny decyduje o zasadniczym charakterze wyrobu i ma wpływ na klasyfikację taryfową. W konsekwencji przyjął dla przedmiotowego towaru kod CN 54075200.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty