Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. I GSK 497/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 23 kwietnia 2009 r. sygn. akt V SA/Wa 34/09 w sprawie ze skargi D.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. akt V SA/Wa 34/09, oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2008 r., nr [...], w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd, uznając skargę za bezzasadną, przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

D.S. - Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe "V." w W. (dalej: skarżący) w dniu [...] marca 2003 r. dokonał zgłoszenia celnego SAD nr [...], na podstawie którego objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym importowany z Chin towar w postaci koców akrylowych, ze stawką celną konwencyjną zadeklarowaną na podstawie świadectwa pochodzenia FORM A nr [...], potwierdzającego chińskie pochodzenie towarów nim objętych. Do zgłoszenia skarżący dołączył fakturę nr 23041-2 z dnia 20 lutego 2003 r. na łączną wartość 6.321,30 USD.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości danych zawartych w załączonym do zgłoszenia celnego świadectwie pochodzenia, organ zwrócił się do władz celnych Chin z prośbą o dokonanie weryfikacji świadectwa pochodzenia. Pismem z dnia 27 maja 2005 r., nr QD05030, chińskie władze celne potwierdziły prawdziwość i rzetelność weryfikowanego świadectwa oraz preferencyjne chińskie pochodzenie towarów w nim wymienionych. Dodatkowo poinformowały, iż faktura przekazana przez polską administrację celną do weryfikacji wraz z dokumentem pochodzenia, różni się od faktury przedłożonej do wniosku o wystawienie świadectwa pochodzenia przez eksportera - firmę S. CO., LTD. Faktura, której kserokopia stanowiła załącznik do powołanego pisma administracji celnej Chin, stanowiąca załącznik do wniosku o wydanie świadectwa pochodzenia, wystawiona została dla firmy "M." Sp. z o.o., również na 3326 szt. koców akrylowych, ale o łącznej wartości 22.623,60 USD.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne