Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. I GSK 459/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski (spr.) Sędziowie NSA Joanna Kabat-Rembelska Zdzisław Sadurski Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej U.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 12 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Go 854/08 w sprawie ze skargi U.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwot długu celnego, podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od U.K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. 934 (dziewięćset trzydzieści cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 12 marca 2009 r., sygn. akt I SA/Go 854/08, oddalił skargę U.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] sierpnia 2008 r., nr [...], w przedmiocie wartości celnej towaru.

Sąd I instancji uwzględnił następujący stan sprawy.

W dniu 1 czerwca 2006 r. A.K., działający w imieniu A. Sklep Motoryzacyjny U.K., na podstawie zgłoszenia celnego, zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu używany samochód marki Opel Vectra, rok produkcji 1997. Do zgłoszenia dołączył między innymi rachunek z 29 maja 2006 r., bez numeru, opiewający na kwotę 200 CHF, wystawiony przez A. z Ragensdorf w Szwajcarii.

Pismami z 22 września 2006 r. władze celne Szwajcarii poinformowały, że firma A. z siedzibą w Regensdorf, nie istnieje. W związku z powyższym organ uznał, że zaszły uzasadnione wątpliwości co do wartości celnej towaru na okoliczność wartości pojazdu objętego zgłoszeniem celnym.

Biegły oszacował wartość samochodu na kwotę bazową 11.850,00 zł, którą następnie pomniejszył o elementy mające wpływ na cenę, w wyniku czego kwota brutto wynosiła 8700 zł.

Naczelnik Urzędu Celnego w Z. decyzją z [...] maja 2008 r. określił wartość celną importowanego samochodu, kwotę wynikającą z długu celnego podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu wraz z należnymi odsetkami, kwotę podatku akcyzowego wraz z odsetkami oraz kwotę podatku od towarów i usług VAT wraz z odsetkami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty