Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. II GSK 972/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędzia del. WSA Krystyna Józefczyk Protokolant Bogusław Piszko po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w P. J. W.-B. skargi kasacyjnej S. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 lipca 2009 r. sygn. akt III SA/Po 499/08 w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 lipca 2009 r., sygn. akt III SA/Po 499/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę S. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] sierpnia 2008 r., nr [...], w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję Prezydenta Miasta L. z dnia [...] czerwca 2008 r., nr [...], którą organ ten cofnął udzielone skarżącemu zezwolenie nr [...] z dnia [...] stycznia 2007 r. na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w prowadzonym przez stronę punkcie sprzedaży detalicznej w L. przy ul. [...] - sklep "[...]".
Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów administracji, które stwierdziły, że w dniu [...] kwietnia 2008 r. wpłynął do Prezydenta Miasta L. wniosek Prokuratora Rejonowego w L. o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży udzielonych przedsiębiorcy S. K. dla sklepu "[...]" przy ul. [...] w L. Z uzasadnienia wniosku wynikało, że Prokuratura Rejonowa w L. nadzorowała prowadzone przez Komendę Miejską Policji w L. dochodzenie [...] w sprawie przeciwko zatrudnionej w charakterze sprzedawcy K. H., podejrzanej o to, że w dniu [...] sierpnia 2007 r. we wspomnianym sklepie sprzedała osiem sztuk piwa [...] osobie nieletniej, przy czym postępowanie to skutkowało skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia oraz wydaniem w dniu [...] grudnia 2007 r. przez Sąd Rejonowy w L. wyroku (sygn. akt [...]) uznającego K. H. winną przestępstwa z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473, ze zm.). Mając na uwadze powyższy wniosek, organ I instancji wszczął postępowanie, a następnie powołując się na treść art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi cofnął udzielone skarżącemu zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, wskazując w szczególności, że przesłankę dla takiego cofnięcia stanowi sprzedaż alkoholu osobie nieletniej. Stanowisko to potwierdził także organ II instancji, wskazując, że każdy przypadek sprzedaży alkoholu osobie nieletniej stanowi usprawiedliwioną podstawę do cofnięcia przedsiębiorcy zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Zmiany tego stanowiska nie uzasadniały, zdaniem organów administracji, podnoszone przez stronę argumenty, że skazanie pracownika zatrudnionego przez przedsiębiorcę nie może stanowić podstawy cofnięcia zezwolenia temu przedsiębiorcy, który sam czynu zabronionego nie popełnił oraz że skarżący dołożył należytej staranności, przeszkalając swych pracowników, jak również że zachowanie pracownicy miało jedynie charakter jednorazowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty