07.10.2010

Wyrok NSA z dnia 7 października 2010 r., sygn. II GSK 1000/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat- Rembelska (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Maria Jagielska Protokolant Piotr Suchoń po rozpoznaniu w dniu 7 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 sierpnia 2009 r. sygn. akt V SA/Wa 538/09 w sprawie ze skargi Z. G. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia należności z tytułu opłaty legalizacyjnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2009 r., sygn. akt V SA/Wa 538/09 oddalił skargę Z. G. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2009 r., nr [...] odmawiającą umorzenia zobowiązania z tytułu opłaty legalizacyjnej.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S. postanowieniem nr [...] z [...] września 2008 r. ustalił opłatę w wysokości [...] zł. za legalizację pawilonu handlowego wzniesionego bez pozwolenia na budowę. Na powyższe postanowienie Z. G. nie złożył zażalenia i stało się ono ostateczne.

Z. G. pismem z [...] września 2008 r. wystąpił do Wojewody Ś. z wnioskiem o umorzenie nałożonej opłaty legalizacyjnej. W uzasadnieniu podniósł, że wysokość opłaty legalizacyjnej przekracza jego możliwości finansowe.

Wojewoda Ś. decyzją z [...] grudnia 2008 r. nr [...] odmówił przyznania ulgi w postaci umorzenia zobowiązania w kwocie [...] zł z tytułu opłaty legalizacyjnej za legalizację pawilonu handlowego przy ulicy D. dz. Nr [...] w S. wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę.

Z. G. złożył odwołanie od tej decyzji.

Minister Finansów decyzją z [...] lutego 2009 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że umorzenie należności publicznoprawnej jest instytucją nadzwyczajną i podmiot publiczny może tylko w wyjątkowych sytuacjach zrezygnować z należnego świadczenia. W rozpatrywanej sprawie Wojewoda Ś. w sposób wyczerpujący zebrał oraz ocenił materiał dowodowy i uznał, że ogół występujących w sprawie okoliczności nie stanowił dostatecznej podstawy do podjęcia decyzji o umorzeniu zobowiązania z tytułu opłaty legalizacyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne