07.09.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 września 2010 r., sygn. I GSK 1113/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia del. WSA Krystyna Czajecka - Szpringer Protokolant Piotr Suchoń po rozpoznaniu w dniu 7 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej ze skargi kasacyjnej Spółki A [sp. z o.o. w W.] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Lu 217/09 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od Spółki A na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 1800 zł (tysiąc osiemset) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Lu 217/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę spółki A [sp. z o.o. w W.] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Zaskarżoną decyzją wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Celnej w B. (dalej: Dyrektor Izby Celnej) po rozpatrzeniu odwołania spółki A - zwanej dalej: Spółką, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] o określeniu podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług.

Rozstrzygając sprawę organy wzięły pod uwagę, iż w dniu [...] czerwca 2006 r. w Oddziale Celnym w M. objęty został procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzony z R. towar w postaci ciężkiego oleju opałowego z przeznaczeniem do innych celów niż opałowe o zawartości siarki nieprzekraczającej 1 % masy. Towar został zataryfikowany do kodu CN 27 10 19 61 i stosownie do § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego nie został objęty zwolnieniem od akcyzy. W ocenie organów celnych zgłoszenie celne oraz dołączone do niego dokumenty w tym raport kontrolny i certyfikat spełniały wymagania prawa celnego, tj. art. 62 rozporządzenia Rady EWG Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE L. 302 z dnia 19 października 1992 r. ze zm.) oraz § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne. Parametry fizyczne i chemiczne importowanego oleju nie były sporne, a zatem organ celny przyjął je i nie kwestionował, a kwota cła obliczona została z zastosowaniem 3,5 % konwencyjnej stawki celnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty