Wyrok NSA z dnia 7 września 2010 r., sygn. II GSK 953/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędziowie: NSA Małgorzata Korycińska del. WSA Dorota Pędziwilk-Moskal Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 7 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 7 lipca 2010 r. sygn. akt III SA/Wr 197/10 w sprawie ze skargi D. Ł. na informację Marszałka Województwa D. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie projektu z budżetu Unii Europejskiej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. po rozpoznaniu sprawy ze skargi D. Ł. na rozstrzygnięcie Marszałka Województwa D. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie negatywnej oceny projektu w ramach RPO pt. "Europejskie centrum serwisu notebooków w technologii bezołowiowej wraz z laboratorium lutowniczym elektroniki medycznej, przemysłowej oraz lotniczej" - oddalił skargę.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Skarżący, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą A.D. D. Ł, złożył wniosek o dofinansowanie projektu: "Europejskie centrum serwisu notebooków w technologii bezołowiowej wraz z laboratorium lutowniczym elektroniki medycznej, przemysłowej oraz lotniczej", w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa D. na lata 2007-2013 (RPO WD), zarejestrowany pod nr [...].
Pismem z dnia 1 października 2009 r., nr [...], D. I. P. (DIP) poinformowała skarżącego, że jego wniosek wpisano na listę projektów nierekomendowanych do dofinansowania z powodu niespełniania kluczowych kryteriów oceny merytorycznej: "Sytuacja finansowa Wnioskodawcy" oraz "Zasadność i adekwatność wydatków". W uzasadnieniu oceny co do kryterium "Sytuacja finansowa Wnioskodawcy" podniesiono, że analiza finansowa przedsięwzięcia będącego przedmiotem projektu, w kontekście załączonej do wniosku umowy o współpracę z firmą P., prowadzi do wniosku, że gdyby wnioskodawca nie otrzymał pożyczki, nie byłby w stanie zrealizować projektu. Umowa załączona do wniosku - zdaniem eksperta - nie może być brana pod uwagę jako źródło zewnętrznego finansowania projektu, które pozwala stwierdzić, że sytuacja finansowa wnioskodawcy jest zabezpieczona, gdyż nie jest ani promesą kredytową, ani leasingową. Według drugiego eksperta przedmiotowa umowa nie jest - zgodnie z kryteriami oceny oraz instrukcją wypełniania wniosku - dokumentem potwierdzającym zewnętrzne finansowanie projektu, który pozwala stwierdzić, że sytuacja finansowa Wnioskodawcy gwarantuje możliwość zrealizowania projektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty